Parkiety Avi
Jakość godna polecenia.

Bezpyłowe usuwanie subitu, kleju, smoły, lepiku, zrywanie parkietu, płytek PCV oraz skuwanie kafelków. Oferowane przez nas usługi są wykonywane na profesjonalnym sprzęcie. Szlifierki ,na których pracujemy to najbardziej znane w świecie maszyny do szlifowania posadzek. Posiadamy dwupokoleniową wiedzę i doświadczenie. Subit czy klej usuwamy szlifując a nie frezując dzięki czemu wylewka jest gładka i czysta. (nie zostawiamy rowków w wylewce). Klej usuwamy dokładnie do ściany i pod grzejnikami. Rakotwórczy urobek zabieramy ze sobą do utylizacji. Odkurzacze przez nas używane posiadają filtry HEPA klasy H wyłapujące 99,99 szkodliwych pyłów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu usuwamy do 100 m2 dziennie. Na życzenie klienta wykonujemy wylewki samopoziomujące dostosowane do przewidzianej okładziny.

Co to jest "subit"

Do niedawna klejono parkiet na wysoce rakotwórczą substancję powszechnie zwaną „subitem". Jak wysoce jest szkodliwy „subit" i co można zrobić z drewnianą podłogą pod, którą się znajduje?

Parkiety układane w latach 1950-1995 klejono na wysoce szkodliwy dla zdrowia „subit", którego podstawowym składnikiem był pak smołowy. Substancja ta obok koksu i gazu jest pozostałością po oddestylowaniu lotnych składników smoły węglowej. Już w XVIII wieku pewien angielski naukowiec zauważył niezwykle wysoki poziom zachorowań na raka jąder wśród londyńskich kominiarzy. Przyczyną było ciągłe obcowanie z popiołem i sadzą, które zawierają podobne składniki do paku.

Od lat 50. XX jedynym środkiem stosowanym do mocowania drewnianych podłóg był „subit". W jego skład wchodził węgiel, olej ziemny oraz substancja wytwarzana ze zgliszczy pozostałych po budynkach spalonych w trakcie II wojny światowej. Ówczesne lepiki parkietowe określano jako masy bitumiczne nanoszone na zimno. Następnie rozróżniano dwa rodzaje lepiszczy: masę bitumiczną z paku smoły oraz masę bitumiczną z oleju ziemnego. Określenie „bitumiczna" odnosiło się do mikroskopijnej formy masy, podobnie jak w przypadku dyspersyjnych i rozpuszczalnikowych mas klejowych. Na Zachodzie przestano stosować nagminnie takie lepiszcza pod koniec lat 70-tych.

Występowały również lepiszcza stosowane na gorąco na przykład gorący asfalt - jako węglowy pak smołowy, który z resztą do dziś bywa wykorzystywany do klejenia drewnianego bruku.

Czym jest pak

Pak to stała pozostałość po oddestylowaniu lotnych składników smoły węglowej. Jest twardy, kruchy, używa się go do wyrobu brykietów, papy, izolacji wodoodpornej oraz do otrzymywania węglowodorów. W paku występuje benzopiren węglowodór aromatyczny o wybitnym działaniu rakotwórczym. Benzopiren znajduje się również w smole węglowej, w produktach niepełnego spalania paliw organicznych na przykład w spalinach samochodowych, czy dymie papierosowym. Występuje jako ciało stałe rzadziej jako gaz. Najbardziej szkodliwą substancją w paku jest benzopiren. Podczas analiz paku wartości pomiarowe dla benzopirenu są przyjmowane jako charakterystyczne dla całej grupy związków w nim zawartych. Produkowane dziś kleje mogą zawierać od 3000 do 10 000 mg benzopirenu na kilogram. Podczas, gdy stosowany niegdyś „subit" zawierał 300 000 mg benzopirenu na kilogram.

W dzisiejszych czasach nikt nie ma wątpliwości, że wiele substancji zawartych w paku wywołuje raka, przyczynia się do powstawania mutacji, zmian dziedzicznych, osłabia system immunologiczny, zakłóca pracę wątroby, podrażnia błony śluzowe. Bituminy i smoła węglowa należą do substancji, które niosą największe zagrożenie dla zasobów wodnych (WGK3). Bituminy zawierają niewielką ilość wielocyklicznego, aromatycznego węglowodoru około 0,01 % zaś pak ze smoły węglowej ma go w swoim składzie aż 30%. Przy produkcji bituminy dochodzi do ich zmieszania z pakiem ze smoły węglowej, dlatego bituminy znalazły się na liście MAK w rozdziale III A jako substancje zdecydowanie wywołujące raka u ludzi. Bituminy można w prosty sposób odróżnić od paku węglowego.

Wykorzystywanie rakotwórczych związków do klejenia podłóg trwało w Polsce do połowy lat dziewięćdziesiątych. Później pojawiły się na naszym rynku kleje i lakiery ekologiczne. Niestety do dziś bywają, choć sporadycznie, Parkieciarze, którzy stosują subit do klejenia drewnianych podłóg. Ci niby fachowcy robią to, by tanio wykonać podłogę.

Jak wygląda niebezpieczna podłoga i co z nią zrobić?

Wielu parkieciarzy spotkało się podczas wykonywania prac cykliniarskich z podłogami, w których są luźne klepki, lub, których cała powierzchnia jest luźna, a więc występują w niej szpary dochodzące do 1 centymetra szerokości, a przy ścianach szczeliny powyżej centymetra. Najwyższy czas, by zająć się takimi podłogami. Na nic się zdadzą wczasy w ekologicznie czystych rejonach, jeżeli przez większość roku chodzi się po podłodze o rakotwórczych właściwościach.

Co należy zrobić w celu uzdrowienia mieszkań:


1. Usunąć parkiet

2. Usunąć resztki smoły (należy to robić w odzieży ochronnej i masce z filtrami)

3. Zagruntować powierzchnię

4. Nanieść wylewkę samopoziomującą lub masę szpachlową.

5. Ułożyć parkiet lub inny materiał podłogowy

Renowacja podłogi według przedstawionych metod daje gwarancję wyeliminowania z mieszkania wpływów rakotwórczego lepiszcza.

Zapraszam do kontaktu.

Państwa Opinie

Jan
Jan z Krakowa
Pan Łukasz był bardzo pomocny, załatwił wszystko, doradził. Pana Łukasza mi polecono i sam chętnie polecę firmę jak i pana Łukasza
Kasia
Kasia Katowice
Mogę wszystkim polecić, odpowiedni ludzie na odpowiednim stanowisku. Jestem zadowolona z usług tej firmy.
Alicja
Alicja Warszawa
Nasza współpraca układała się bardzo dobrze. Pracownicy firmy byli doświadczeni i bardzo dobrze wykonali swoją pracę.